МЕСЕЦ АВГУСТ
– ОБЩИНА ДОСПАТ
Община Доспат – Август се организират събития с културен и опознавателен характер, спортно- ваканционни мероприятия и традиционни празници, училища за водни спортове може да посещават целево за спортна Спортна зала Доспат и Екопарк м. „Келтепе” както и да използват други услуги способстващи развитие на туризма, предоставяне на услуги за спорт и забавление малкия комплекс към Спортната зала.



Водата е на особена почит в този край от незапомнени времена.Това показва стилът на живот като елементи на вярвания, традиция и част от фолклора. Община Доспат е кръстопът- крайна точка на Смолянска област, начална точка на Пазарджишка, Благоевградска област на времето транспорта е бил труден и до сега железница няма придвижването ставало с каруци натоварени с продукти, които доставяли на долу производство и се връщали с продукти от които има нужда местното население. На територията на град Доспат се хваща и извежда водата от естествените водоизточници и се изграждат чешми на главните пътища както и по протежението на туристическата инфраструктура на язовир Доспат.


Една от традициите, а също така и местен занаят на хората от Доспат е правенето на Чешми. Майстори Чешмари изграждат чешмите. По повод многобройните чешми в региона се прави Събор на Чешмарите, които съвпада с местните традиционни празници на общината. Всяка година в последната Събота и Неделя на месец Август са Събора на Чешмарите и местните традиционни празници на Община Доспат. Събора е на местност „Съборна” , където са построени и открити две емблематични ансамблови чешми- по този повод през 1989г. едната чешма вътре в местността „Събора” се нарича „Екофорум за мир” , а другата чешма отвън се нарича Рибарска среща на яз. Доспат.Затова този край е известен като единствен в страната с най- много изградени чешми. Събора протича с изчитане и награждаване на майстори – Чешмари от Кмета на общината, народни танци, народна родопска музика, скара, бира, гост –изпълнители, поканени да участват на празниците с цел да веселят всички, които го посетят. Гостите са от цялата страна.
Събора тук е един от най-големите на територията на Западни Родопи.
Събора тук е един от най-големите на територията на Западни Родопи.

Община Доспат гостоприемно посреща с добре дошли на всеки празник с невероятна природа и чешма в региона и околността.


Парк –музея на родопската Чешма е неповторим в съвременен архитектурен стил. Визуално изкуство, съответстващ на облика на общината и е обвързан с нейната история, която разполага с над 250 родопски чешми. Символизира традиционно изкуство, да се изграждат чешми- запознава в детайли с литература автентичен местен занаят. От специална панорамна обособена пътека могат да се наблюдават макети на родопските доспатски чешми, тук могат да се видят чешми с по един, два, три до двадесет и четири чучура, както автентични така и съвременни вече доспатски чешми. Разположението на Парк – музея на Родопската чешма е в естествена природна среда, както са чешмите на община Доспат изградени от местните майстори чешмари изведени и направени някои от тях на пътя-главен или черен, други са в гората. Община Доспат посреща с чешмата, водата, язовира, пъстървата, природата и въздуха, хората, кухнята – българска, родопската, рибната.

Туристическия проект е финансиран по мярка 313. Туристическата атракция Парк –музей на родопската Чешма е удобен и привлекателен за посещение, достъпен, културно-познавателен туристически проект, които носи културата, бита, занаята, традициите на гостоприемния Доспат.
Водата чешмата, площадката за отдих запазването и съхранението на чистотата в естествения й вид и задоволяване на естествената нужда на всеки посетител- да поспре да си почине, да се наслади на чист въздух, красиви чешми и да утоли жаждата, както и да се наслади на панорамни гледки, това е от извора на община Доспат и хората – Парк –музей на родопска чешма.
Няма коментари:
Публикуване на коментар