ИСТОРИЯ

Името на град Доспат означава „Приятел на пътя”. Това гостоприемство на Община Доспат се вижда и усеща от влизането на територията й. Добре дошли! Чудно красива природа от всички страни, чешми на главния път, някои от тях с места за отдих и отмора, чист въздух.….Кътче от Рая!
Извори – история, традиция, занаяти, събори от тук идва енергията – Енергия за туризъм, спорт и почивка. Въздух и извори. Енергията идва от въздуха, от изворите – водата от Чешмите, от красотата на града и природата, от местното население, от храната от екологично чистите продукти, от спокойствието, пътуването и свободното време прекарано в Доспат.!

Община Доспат е разположена в Западни Родопи на около 200км от столицата София и на 86 км от областния център Смолян, в най западната част на Смолянска област. На изток община Доспат граничи с общините Борино и Девин, на запад с общините Сатовча и Гоце Делчев, на север с Пещера и Велинград на юг землищната граница на общината съвпада с държавната граница на страната с Гърция.

История
Град Доспат е възникнал като важна стратегическа средновековна крепост през 13в. Крепостта е построена от деспот Алексий Слав-родственик на Асеневци и най-вече верен болярин на цар Иван Асен ІІ. Тук деспот Слав отсядал, пътувайки до основните резиденции в Мелник и Асеновата крепост (днес Асеновград). Предполага се, че именно той дава името на град Доспат на стар родопски означава Дос – приятел и пат- път, останало непроменено дори през вековете на османското владичество.  Днес съвсем оскъдни останки от крепостта се забелязват в местността „Хисаря”. Вероятно във връзка с името на болярина дълги години горите около Доспат са наричали Славиеви гори.
Разцветът на българската държава по времето на цар Иван Асен ІІ се отразил и в Доспатския край. Оттук Дубровнишки търговци изкупували едър рогат добитък. По време на османското нашествие, като самостоятелен феодален владетел в този край се укрепил Крали Марко. И до днес е запазена част от неговата крепост на трудно достъпно място, наричано „Крали Марковата бърчина”, споменава се, че където стъпел извор ставал, а оттук и Крали марковото чучурче.
От запазените исторически паметници на около 10 км. от гр. Доспат на главен път гр. Доспат – гр. Девин, представляват интерес Римски мост „Кемера” в страни от пътя  и  тракийското светилище на връх„Виденица” което е в землището на с. Змеица, природата е изключително красива. Местността на която се намира Римски мост „Кемера” се нарича „Караджа дере”, под него тече р. Сърнена, връх „Виденица” която е й най-висок връх 1652м. с високи билни части в средната и източната част на общината създава невероятен енергиен заряд за отдих и туризъм. 

 Язовир Доспат е вторият по – големина в страната по обем.   Дълъг е 18 км. и е широк –километър. Построен през 1967г.- елмазеното око на Западни Родопи.
През лятото много туристи посещават язовир Доспат – месеците Юли, Август и част от Септември. Посетителите  могат да се радват на множество туристически атракции лодка за разходка, риболов, отдих и туризъм на пример да се разходят могат да наблюдават околността по крайбрежието. Вървейки се наблюдават бреговете на язовир Доспат панорамни живописни гледки, Островчето на язовира, а ако се поспрете на уникалното кътче за отдих „Чардак”, малък крайбрежен,панорамен, природен облик от които се вижда всичко това, яз. Доспат, най-голямото рибно стопанство в региона и страната, ще се обедите в красотата на това райско място.  На туристическото място кът за отдих „Чардак”  има пейки за отдих и почивка. По нататък в туристическата панорамна  разходка може да се насладите на местност „Събора”, където всяка втора половина на месец Август се прави Събора на Чешмарите, който съвпада с традиционните празници на общината. Тук се намират две от емблематичните ансамблови чешми вътрешната в местността „Събора” по инициатива на национален съвет на Отечествения фронт и под егидата на „Екофорум за мир” към ООН, а втората чешма на пътя е Рибарска среща край язовир Доспат. В района на общината се намират десетки чешми, някои от тях на главен път.
А ако се продължи  по нататък се открива местност „Чинлий” на която гостите и местните жители се радват на модерна слънчева крайбрежна алея на беседки с възможност за барбекю, камина, чеверме, пикник, детски кът да хапват и да се забавляват на уникална природа, хоби туризъм и чист въздух. Това е „Малкия Босфор”. Алеята е осветена с около 200 соларни лампи. 

   В язовира има различни видове риби- пъстърва, шаран, каракуда. Всеки един гост, посетител може да практикува любимо хоби, забавление в своето свободно време – лодка за разходка, риболов, както на брега така и с лодка по час. Около язовира в тази райска земя с поляни и ароматни ливади може да се берат гъби, билки, горски плодове. Язовир Доспат се намира на 1200м надморска височина. Това е й най-високия язовир в България. 
  
А за историята на  изворите- традицията и занаята на Чешмарството в Доспат – може да посетите Парк – музея на Родопската чешма, екопарк м. „Келтепе” и Събора на Чешмарите.

Спорт и почивка може да вместите в Спортен комплекс Спортна зала гр. Доспат.

Град Доспат с желание, готовност и гостоприемство очаква да покаже на всички  гости посетители своите безценни богатства.

Няма коментари:

Публикуване на коментар