ПРИРОДА

 Природата в региона е невероятно красива. Доспат е наричан -малка Швейцария на Балканите!
Вековни борови и смърчови гори, навсякъде мирис на смола и билки, пасища и ливадни местности обградени от синя водна площ. Наоколо има извори чешми, със студена изворна вода, за да утолява жаждата на пътник, минувач, гост или човек от местното население.
Релефът, ландшафтът е невероятна красива природа.
Местен автор К. Плявов, в една от своите книги, пише: „И все пак, туристите и гостите умеят да намират красотата тук, за да се наслаждават на нея и оставят хубавите спомени, които повтарят и водят още свой приятели. И те намират воля в себе си макар и встрани от битова среда, потопяват се съзерцателно в природните красоти, заобиколили града от всички посоки, с възклицанието, че не само Просеката, но и като цялата природа на други места няма в България и по света. Най–често очарованието пленява вечерно време, преди залез слънце, когато последните отблясъци на деня, наведени над местността Ветровала и вр. Унден, постилат дълга пътека върху огледалната плоскост, сякаш облаците слизат и оставят над водата разноцветните си багрила. Вглеждайки се в тази пътека, жена от Габрово възкликна: 
„Ето от къде доспатската родопчанка е взела багрите в битовите постели!” И тя сигурно беше права в нейното заключение, оценило и откупила местна битова престилка с красиви шарки и творчески мотиви. „Местен автор К. Плявов, в една от своите книги, пише: „Импозантната природна картина ”.
Най-голямата водна артерия в Доспатския край е р.Доспат. Тя води началото си от изворите на Гюл Тепе (Розов връх) (1640 м.н.в.) и се явява ляв приток на р. Места след пресичането на южната ни граница под планината Славянка (Алиботуш) в Гърция. 
Природните ни красоти – горите, белия и черния бор, смърча „зеленото богатство на България” Доспатската гора е изключително богата на стотици лечебни билки  „подбелът”, ”глухарчето” „белият равнец”, „жълтият кантарион”, „еньовчето”, „мащерката”, диворастящи гъби.
Наблюдение на диви птици и животни – плаващ информационен център за Видрата и горски природозащитен център „Караджа дере; преход за любителите на природата;

Няма коментари:

Публикуване на коментар